Telefon / +90 248 317 11 00

E-Posta / info@ensarmarble.com

Mermer Sektörüne Mutlaka Sahip Çıkılmalı

Anasayfa / Blog / Mermer Sektörüne Mutlaka Sahip Çıkılmalı
Sevdiklerinizle Paylaşın

Benim Fuarım programına katılan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, sektöre ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

 

Burak Cilasun / Ben TV
 
Marble 23. Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ekrana gelen Benim Fuarım programında konuk koltuğuna bu kez Ege Maden İhracatçıları birliği Başkanı Mevlüt Kaya oturdu. Sektörün sorunlarını, geleceğini ve potansiyelini dile getiren Kaya önemli açıklamalarda bulundu.
 
Kaya, "Öncelikle altını çizmek istiyorum ki Marble ilk kez bir bakan katılımıyla açılış yaptı. Devlet desteği bizim için çok önemli. Sektörümüz için Çin ve İzmir'de düzenlenen fuarlar çok önemli. Çin fuarını sektör olarak çok iyi geçirdik. Ticaretimizde katma değerini tamamen bu topraklardan alan mermercilik sektörü milli bir sektördür. Biz sektör olarak dünyada şampiyonlar liginde olsak da ülkemizde amatör kümedeyiz. Tüm dünyanın kullandığı Türk mermerinin artık ülkemizde de yaygın olması lazım. Bakın İsrail ve İspanya'da siz bir yapı inşa etmek istediğinizde en az yüzde 20-25 oranında yerli taş kullanmazsanız izin alamazsınız. Buna benzer bir sahiplenmenin ülkemizde de olması lazım. Mermer sektörü 2023 hedeflerini de yakalayacak bir sektör olduğu için mutlaka sahip çıkılmalı. Hiçbir ithal girdisi olmayan bir sektörün 17 milyar dolarları yakalayabilecek bir sektörüz. Bizim de sektör olarak üstümüze düşen hızla miktarda az, pahada yüksek ürünleri dünya piyasasına sürmektir.
 
Öte yandan Mevlüt Kaya, ülkemizde mermerciliğin yıllar içindeki gelişiminin de altını çizdi. Blok mermerden işlenmiş mermere, İtalya'dan alınan makinelerden kendi makinesini üreten bir Türkiye'ye geçişin çok önemli olduğunu belirten Kaya, sektörün bundan sonraki hedefinin de üst düzey teknolojiyle katma değeri yüksek uç ürünleri dünyaya pazarlamak olduğunu söyledi. 

Yayın Tarihi : 24.03.2017 : 18:09

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...